História striech

Najstaršie strechy postavené človekom boli pravdepodobne vyrobené zo slamy, listov, konárov alebo trstiny.Zvyčajne boli postavené v určitom sklone, aby po nich stekala dažďová voda. Dobrým príkladom sú kužeľovité doškové strechy, ktoré sú stále široko používané vo vidieckych oblastiach Afriky a v iných častiach sveta. Silnejšie vetvy a trámy sa použili na pokrytie strechy, a hlinou alebo nejakou inou relatívne nepriepustnou látkou sa utesnili medzery medzi nimi.

Sú dva hlavné typy striech a to ploché strechy a šikmé strechy.
Plochá strecha sa široko používa na Strednom východe, v juhozápadnej časti Ameriky a kdekoľvek, kde je podnebie suché a odvádzanie vody zo strechy má teda druhoradý význam.Ploché strechy sa rozšírili v Európe a Amerike v 19. storočí, keď ich nové nepriepustné strešné materiály a použitie konštrukčnej ocele a betónu robili praktickejšími. Ploché strechy sa čoskoro stali najčastejšie používanými typmi striech na pokrytie skladov, kancelárskych budov a iných komerčných budov, ale tiež aj mnohých obytných budov.

Šikmé strechy majú mnoho rôznych tvarov. Najjednoduchší tvar má prístrešok, ktorý má iba jednu šikmú plochu, alebo dve šikmé plochy, ktoré tvoria tvar písmena ‘A’, alebo  trojuholníkTento typ strechy sa používal už v minulosti na chrámoch starovekého Grécka a mnoho storočí bol základom domovej architektúry v severnej Európe a Amerike. V súčasnosti je to tiež bežná forma strechy.

Nárožie, alebo nárožná strecha je štítová strecha, ktorá má naklonené plochy.Bežne sa používa v južnej Európe a je v súčasnosti veľmi bežnou formou strechy. Štítové a nárožné strechy môžu byť použité aj na domoch s komplikovanejším rozložením.

Manzardová strecha má dve šikmé plochy na každej strane. Takéto strechy sa často používali v renesančnej a barokovej francúzskej architektúre.Štítové a manzardové  strechy poskytujú podkrovný priestor bez toho, aby sa muselo vytvoriť ďalšie podlažie.Majú veľmi estetický vzhľad.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *