Ako si vybrať strechu

Ako strešná krytina sa môže použiť viac materiálov, od prírodných materiálov, ako je bridlica a drevo, až po materiály vyrobené človekom, ako sú napríklad asfalt, plech a plasty.Existuje veľa druhov materiálov strešnej krytiny, z ktorých si môžete dnes vyberať viac ako kedykoľvek predtým. Zatiaľ čo každý materiál má svoje výhody a nedostatky, každý z nich môže pridať vášmu domovu výrazný dizajnový prvok. Ktorý z nich je pre vás ten pravý?

Na ktoré aspekty sa zamerať?

Je veľa faktorov, ktoré je potrebné zvážiť pri výbere strechy:

Ako dlho vydrží?
Vydrží počas prírodných katastrof, ako sú silný vietor alebo búrky?
Nie je príliš ťažká pre existujúci krov?
Bude dopĺňať štýl domu?
Sú materiály ekologicky šetrné a recyklovateľné?
A nakoniec, koľko to stojí?

Klady a zápory

Niektoré typy strešných krytín môžu byť pre váš dom vhodnejšie ako iné. Faktory, ako je sklon strechy a pevnosť krovu, môžu obmedziť vaše voľby. V oblastiach, ktoré sú náchylné k požiarom alebo hurikánom, vyhľadajte produkt s vysokou protipožiarnou odolnosťou alebo dobrou odolnosťou proti vetru.Nižšie je prehľad rôznych typov zastrešenia.

Asfaltové šindle

Asfaltové šindle sú kvalitným druhom zastrešenia.Sú vyrobené buď z organických papierových vlákien (lepšie pre chladné počasie a odolnosť proti vetru) alebo sklolaminátu (viac odolné ohňu a vlhkosti), ktorý je impregnovaný asfaltom a potiahnutý minerálnymi granulami.Je k dispozícii v tradičných 3-pásových šindľových doskách alebo v silnejších vrstvených ‘architektonických’ šindľoch.Sú to produkty na báze ropy, ktoré nie sú ekologické. Môžu byť recyklované, hoci často skončia na skládkach odpadov.Môžu byť použité na pomerne nízkych aj strmých šikmých strechách.

Kovové strechy

Môžu byť vyrobené z ocele, hliníka, medi alebo zliatiny zinku. Oceľové strechy majú buď zinkový alebo lakovaný povrch. Medené strechy sú inštalované bez povrchovej úpravy a získajú ochrannú zelenú patinu časom.Sú vyrábané ako väčšie plochy alebo šindle, ktoré sa podobajú na iné materiály. Môžu byť pripevnené skrutkami skrytými, alebo viditeľnými.Môžu byť vyrobené z recyklovaných materiálov.Absorbuje o tretinu menej tepla ako asfalt.Kovové strechy sú veľmi odolné, závisí na použitom materiále.Sú veľmi ľahké.Použiteľné pre nízke aj strmé šikmé strechy.Vysoko odolné voči požiaru a vetru.Cena je stredne vysoká(oceľ) až vysoká(meď).

Pálená škridla

Pálená škridla je vyrobená z prírodnej hliny, ktorá je vypálená v peci.Môže mať tradičný taliansky alebo španielsky vzhľad.Je vyrobená z prírodných materiálov, ale vyžaduje značnú energiu na výrobu.Má vysokú trvanlivosť a vyžaduje malú údržbu, ale je krehká a môže sa zlomiť.Je veľmi ťažká, vyžaduje silný krov.Môže sa použiť na mierne šikmé strechy.Má vynikajúcu odolnosť proti požiaru a dobrú odolnosť voči vetru.

Betónová škridla

Betónová škridla je lacnejšia ako pálená škridla, betónová škridla je tiež ťažká, ale má vysokú trvanlivosť a odolnosť voči požiaru.Je vyrobená zo zmesi portlandského cementu a piesku.Môže pripomínať tradičné hlinené dlaždice, alebo bridlicu. Je vyrobená z prírodných materiálov, ale vyžaduje značnú energiu na výrobu.Má vysokú trvanlivosť a vyžaduje malú údržbu, ale je krehká a môže sa zlomiť.Je veľmi ťažká, vyžaduje silný krov.Môže sa použiť na mierne šikmé strechy.Má vynikajúcu odolnosť proti požiaru a dobrú odolnosť voči vetru.Cena je stredne vysoká.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *